Zamęt, czyli rzecz o szpiegach

I zapanował zamęt

Zamęt to nowa powieść Vincenta V. Severskiego, czyli Włodzimierza Sokołowskiego. Jest to ciekawa i wciągająca książka dla amatorów takiej literatury, dla miłośników wyjątkowych książek i nowych autorów na polskim rynku. Ten kryminał połączony z powieścią szpiegowskądoskonale wciąga. Czytelnik śledzi losy członków jednostki wywiadu nazywanej Sekcją. Dima, Ela i Witek są jej członkami, a ich dowódcą jest pułkownik Roman Leski. Sekcja opracowuje sprawy pozornie nie do rozwiązania. Nie zawsze legalnie, ale bardzo skutecznie. Powieść jest dynamiczna, akcja dzieje się w różnych miejscach: Warszawie, Islamabadzie, Atenach, a także w Moskwie.

Zawiła akcja, szczęśliwe zakończenie

Zaczyna się od porwania polskiego biznesmena w Pakistanie. Sekcja próbuje uratować jego życie, ale porwanie to część o wiele poważniejszych spraw. Szpiegostwo, przemoc, pościgi – tego nie brakuje w tej powieści. Autor tworzy bardzo frapującą fabułę oraz wyraziste sylwetki ludzkie. Jedni są mózgami, inni wykonawcami. To książka także o polityce w Polsce oraz zmianach jakim ona podlega. Nie brakuje w niej wątków terrorystycznych oraz walki o wpływy na Bliskim Wschodzie. Oczywiście walczą USA i Rosja. Severski doskonale wie jak funkcjonują wywiady i odłlania kulisy ich działania. Wizje i realia przeplatają się ze sobą. Budowanie napięcia to słaba strona tego pisarza, ale mimo to książka jest bardzo ciekawa. Zamęt jest napisany bardzo zręcznie i płynnie, lepiej niż poprzednie utwory tego pisarza. Powieść czyta się dobrze, ale jest ona nieco naiwna – grupa osób ratuje biznesmena i całą Polskę. Można jednak mieć nadzieję, że pisarz rozwinie warsztat pisarski i napisze prawdziwe arcydzieło w przyszłości. Z książki na książkę jest coraz lepszy. Należy docenić, że pisarz pokazuje tło – informacja o porwaniu polskiego biznesmena wywołuje w kraju zamęt, ale nie los porwanego jest najważniejszy. Każdy człowiek martwi się o własne, partykularne interesy. Politycy usiłują przekuć tę sytuację w sukces i obrócić ją na swoją korzyść. Nie  dobro wspólne, nie fair play, ale własny polityczny i osobisty zysk są najważniejsze.

Warto poznać tę książkę, aby zgłębić kulisy pracy wywiadu, ocenić polityczny światek i zobaczyć jego miernotę. Książka w pewien sposób nakłania do refleksji oraz zadumy nad kondycją polityki, świata, działaniami terrorystów oraz służb specjalnych. Refleksja ta bywa bardzo niewesoła, ale warto jednak ją przeżyć i przetrawić. Zamęt (Vincent V. Severski) to nie jest to błaha książeczka dla osób mało wymagających, lecz dobra powieść dla osób myślących. Zapraszamy do lektury, bo na pewno warto spędzić kilka godzin na czytaniu frapującej powieści z pogranicza gatunków literackich.